Vestervig Roklub

Standerhejsning i Vestervig Roklub

Velkommen alle sammen. Det er dejligt at se jer alle. Vinteren er ovre nu og uret stillet på sommertid. Så det er tid til at lægge vinteraktiviteterne på hylden.  Hen over vinteren har der været mange forskellige aktiviteter i roklubben.  Der er trænet regelmæssigt og flittigt i ergometer. Både med henblik på inrigger roning men også af vore dygtige unge mennesker der træner målrettet til kaproning i Scullar. 

Socialt har klubben også været aktiv gennem vinteren. Mandags holdene mødes hver uge og har et godt sammenhold.  Festudvalget har budt på fælles spisning. Det har været rigtigt hyggelige aftener. Hen over vinteren har vi også fået lidt gang i svømningen. Det er dejligt at se så mange deltage der. Det relaterer jo rigtig godt til vor aktivitet på vandet.  Kajak gruppen var i svømmehallen i onsdags. Det var lækkert At se som i gik frisk  til forskellige øvelser.

Her de sidste uger har der været livlig aktivitet her i huset. Der er gjort rent og frisket op alle steder. Vores ude møbler er malet og klargjort.  To både er lakeret “ Bette Poul” og “Limfjord” et kæmpe arbejde at få gjort.  Det er skønt at se den aktivitet.  Så en stor tak til jer alle for det store stykke arbejde i har gjort. Jeg vil ikke nævne navne men vi ved godt hvem i er. 

Så nu er det tid til at starte Ro sæson 2019  Vi i bestyrelsen har glædet os til at kunne tage fat på ro sæsonen. Vandet er lidt køligt her i starten. Så det gælder om at vælge god påklædning Vi starter så småt med de store både. Så efterhånden som temperaturen kommer op, kommer alle vore aktiviteter igang.

Vi håber at få gode vejrforhold så vi kan få mange kilometer i logbogen samt mange hyggelige timer og klubaftener sammen.

Vi glæder os til at følge de unge i scullere med deres rotræning. Roskole og ikke mindst til nogle regattaer.  Vi håber at Motionsroningen får mange gode ture og hyggelige timer sammen Ligeledes håber vi på at få mange i kajakkerne igen i år. 

Vore faste ugentlige møder er stadig mandag formiddag for motionsrorere

Mandag aften kl. 19 for de unge  roerere, scullar og kajak

Torsdag aften fra 19 klubaften

Derudover kan i jo ro som det passer bedst og når vejret tillader.

Vi kommer med lidt forskellige arrangementer i løbet af sommeren.  De bliver annonceret her i klubben, på hjemmeside og på vor FaceBook sider Vestervig roklub hhv Agger Kajak. Så få jer registreret som “ følger” på disse sider

Pas godt på jer selv og hinanden derude. Sejl med fornuft og omtanke. Hjælp hinanden når der er behov.

Vi i bestyrelsen søger en høj  sikkerhed for jer alle. Så kom med de ting i ser, hvis der er behov for at få gjort noget.

 

Nu hejser vi vor stander og bagefter vil vi gerne at vi synge

Blæsten går frisk over Limfjordens v

 

Nu er der mulighed for at sejle en tur for dem der har lyst til det

Eller bare være her i klubben. Der er nok en kop kaffe på kanden. 

Henad ca 12 er der en let frokost.

Rigtig god rosæson til jer alle.

 

 

 

 


n tekst

MEDALJEHØSTEN I HUS

Som afslutning på årets regattaer arrangerer Sorø Roklub hvert år en regatta med særlig henblik på de yngste juniorer, og således var de 3 unge roere fra Vestervig Roklub også draget afsted til Sorø lørdag den 1. september for at deltage i denne regatta. Med deltagelse fra roklubberne i Hadsund, Randers, Silkeborg, Sorø, Dragør, Ringsted, Rødvig og Næstved var der sikret god deltagelse og konkurrence i alle løb.

De tre roere fra Vestervig Maja Vie Krabbe Riis, Katrine og Mikkel Sondrup kom alle hjem med taskerne fulde af medaljer, og satte virkelig deres præg på dagens løb.

Nuvel der var ikke lige hård konkurrence om alle medaljerne, men af særlig bemærkelses værdige resultater kan nævnes:
Maja lagde hårdt ud med at vinde i første løb Edon sculler over 500 meter i et flot og spændende løb. Dernæst fulgte Katrine op med vinde flot i sit singlesculler løb over 500 meter.
Så skulle der afvikles løb i dobbeltsculler, hvor Mikkel skulle lægge for, og med afbud fra sin sygdomsramte makker, var gode råd dyre, men en frisk dreng fra Dragør, Frederik Juul Hansen, blev løbet reddet på målstregen. Drengene gav den ful gas i deres løb over 500 meter og roede et efter omstændighederne flot løb og vandt i sikker stil foran Sorø.

Dernæst var det Katrine og Maja som skulle leve op til dette flotte resultat i pigernes dobbeltsculler løb, og de skulle møde de to piger fra Silkeborg, som Katrine havde mødt i Holstebro til årgangsmesterskaberne, så spændingen var stor om Maja og Katrine kunne klare disse to garvede piger. Maja og Katrine koncentrerede sig 100% i hele løbet over 500 meter, der var meget jævnbyrdigt, men på de sidste 50 meter hvor spurten blev sat ind trak Maja og Katrine fra og sikrede sig en flot og fortjent guldmedalje.

Dagen sluttede af med, at fra alle deltagende klubber blev der dannet kombinerede løb i dobbeltfirer, og alle tre roere fra Vestervig fik også sæde i disse løb, og gjorde en fin figur, og kom alle hjem med sølvmedaljer i disse løb.

En rigtig fin afslutning på en sæson hvor de tre unge juniorer fra Vestervig på fornemmeste vis har sat deres præg på de regattaer som de har deltaget i.

ÅRGANGSMESTER 2018 I VESTERVIG ROKLUB

 

I Holstebro blev der i den forgangne weekend afholdt årets store ro regatta, hvor blandt andet årets årgangsmestre skulle findes, medens der også var løb til øvrige deltagere.

 

Vestervig Roklub var repræsenteret med 3 roere som på fornemmeste vis repræsenterede Vestervig Roklub, der var tale om Katrine Sondrup, Maja Vie Krabbe Riis og Mikkel Sondrup, alle fra Vestervig.
Regattaen var over 2 dage med mesterskabsløbene om lørdagen, og revancheløb om søndagen, hvor ”kortene” kunne blandes lidt anderledes. I mesterskabsløbene havde Katrine en fornem 2. plads fra 2017 at forsvare i sin singlesculler.
Lørdagen blev den helt store dag for klubbens 3 roere, hvor Maja flot lagde ud med en 3. plads og dermed bronze i sit første løb i Edon sculler. Umiddelbart derefter skulle Katrine forsøge sig i mesterskabsløbet i dobbeltsculler 13 år sammen med Laura Møller fra Holstebro. De roede deres løb rigtig flot og distancerede i fornemmeste stil deres konkurrenter fra Silkeborg med flere bådlængder. Således den første årgangsmester i Vestervig Roklub i mere end 15 år.
Herefter var det Majas tur igen i Edon hvor hun forbedrede sin placering til 2. plads og dermed sølvmedalje. 

Så skulle Katrine forsvare sin 2. plads fra sidste år i mesterskabsløb i singlesculler, men nu i junior C 13 år. Der var fuld bane så konkurrencen var meget hård og 1. pladsen blev straks taget af Bagsværd, men Katrine gav ikke op og tilkæmpede sig bravt på ny 2. pladsen, hvilket var meget godkendt.
Endelig var det Mikkels tur i Edon, og om ikke han overraskede alle ved at hive nok en guldmedalje hjem til Vestervig.

Således en lørdag hvor samtlige 3 roere høstede medaljer – rigtig flot.
Om søndagen blev ”kortene” blandet noget anderledes, fordi der nu ikke blev roet om mesterskab og 13 og 14 års blev slået sammen.
Helt uden medaljer blev det dog ikke, eftersom Maja i et sindsygt spændende Edon løb hev nok en 1. plads hjem og dermed guldmedalje til Vestervig.
Alt i alt en weekend hvor roernes præstationer var meget mere end godkendt.

Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk